Gimnazjum nr 9


Idź do treści

Menu główne:


rok szkolny 2014/2015 cz. 1

archiwum

Bogata oferta "Dziewiątki" dla szóstoklasistów


14 marca w naszej szkole odbył się Dzień Otwartych Drzwi. Tego dnia "Dziewiątka" jak zwykle pękała w szwach! Szóstoklasiści przyszli wraz z rodzicami, rodzeństwem, dziadkami... Gimnazjaliści przygotowali dla gości wiele atrakcji, każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Były warsztaty ceramiki, pokazy (chemiczne, biologiczne i fizyczne), inscenizacje, koncert szkolnego chóru "Musicus", quizy (językowe, geograficzne i historyczne), karaoke, konkursy matematyczne, gry i zabawy, warsztaty twórczego myślenia, rozgrywki szachowe, wystawy... Odwiedzający naszą szkołę spotkali się z uczniami i nauczycielami, poznali osiągnięcia gimnazjum oraz ofertę na r. szk. 2015/16. Uczestniczyli w ciekawych przedsięwzięciach i przekonali się, wokół jakich wartości i jakimi metodami pracują pedagodzy z "Dziewiątki". Gimnazjaliści chętnie służyli gościom pomocą, oprowadzali i z dumą opowiadali o swojej szkole. Akcja spotkała się z OGROMNYM zainteresowaniem. Goście bardzo wysoko ocenili ofertę szkoły i przygotowane na Dzień Otwartych Drzwi przedsięwzięcia. Dziękujemy!


WsteczPlayDalej
WsteczPlayDalej


Współpracujemy
z Centrum Edukacji Obywatelskiej


W dniu 18 marca odbyły się warsztaty dla uczestników projektu "NIENAWIŚĆ. JESTEM PRZECIW" prowadzone przez trenerkę Centrum Edukacji Obywatelskiej panią Barbarę Rostek. Uczniowie "Dziewiątki" z ogromnym zaangażowaniem przygotowują się do przeprowadzenia kampanii "9 przeciw mowie nienawiści". W czasie warsztatów przeanalizowali możliwości realizacji zaplanowanych w kampanii zadań, omówili ewentualne trudności, jakie mogą się pojawić. Wkrótce gimnazjaliści rozpoczną działania na terenie szkoły i w środowisku lokalnym.


WsteczPlayDalej

Projekt "Młody Obywatel"


Uczniowie z klasy 1e realizują projekt Centrum Edukacji Obywatelskiej pod hasłem "Młody Obywatel". Jego celem jest promowanie wiedzy na temat społeczności lokalnej. Uczestnicy projektu zajmują się istotnymi problemami dla mieszkańców najbliższej okolicy. W tym roku tematem wiodącym jest przestrzeń publiczna - jej funkcjonalność i bezpieczeństwo, sztuka miejska oraz zasoby regionu i integracja społeczności lokalnej. W Katowicach odbyło się szkolenie dla opiekunów projektu, w którym uczestniczyła p. Iwona Kryczka, nauczycielka geografii. Grupa projektowa wybrała jedną z trzech ścieżek, które zamierza zrealizować.


Gimnazjum nr 9 w filmie o Żołnierzu Wyklętym

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w auli im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego na KUL-u odbyła się Retrospektywa Festiwalu Filmów Dokumentalnych "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" (4-6 marca 2015 r.). Grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział w dwudniowych warsztatach filmowych "Młodzi dla historii", na których młodzież uczyła się trudnej sztuki dokumentowania życia codziennego. Uczniowie klas pierwszych wraz z nauczycielami obejrzeli kilka ciekawych filmów, a wśród nich obraz Dariusza Walusiaka pt. "Jastrząb - żołnierz Łupaszki", który był nagrywany m.in. w budynku naszej szkoły podczas II Tygodnia Niepokornych w Lublinie.

IV edycja Ogólnopolskiego Konkursu
„Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”

Grupa uczniów "Dziewiątki" uczestniczyła w okolicznościowej sesji historycznej poświęconej Żołnierzom Wyklętym, która odbyła się 2 marca 2015 r. w Sali Błękitnej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Spokojnej. Gimnazjaliści wysłuchali prelekcji wygłoszonych przez pracowników lubelskiego Oddziału IPN („Zamordowani w więzienu na Zamku Lubelskim w latach 1944-1954”, „Podziemie niepodległościowe na Lubelszczyźnie 1944-1956”, „Bezprawie aparatu komunistycznego na przykładzie losów majora Michała Kłosowskiego ps. »Rola«”, "Zofia Pelczarska - pierwsza kobieta-żołnierz w Komendzie Inspektoratu Rejonowego Puławy AK"). Pamięci żołnierzy podziemia niepodległościowego także był poświęcony Ogólnopolski Konkurs „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”, organizowany przez Fundację Kazimierza Wielkiego w Lublinie we współpracy z naszym gimnazjum. W uroczystym podsumowaniu etapu regionalnego udział wzięli laureaci i osoby wyróżnione - uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych trzech województw (lubelskiego, mazowieckiego i świętokrzyskiego). Młodzież naszej szkoły zaprezentowała okolicznościowy montaż słowno-muzyczny "Ponieważ żyli prawem wilka..." przygotowany pod kierunkiem pani Małgorzaty Kwiatkowskiej. Ilustrację muzyczną stanowiły pieśni niepokorne, wykonane przez chór szkolny "Musicus" pod kierunkiem p. Irminy Pietraszko.WsteczPlayDalej
WsteczPlayDalej

Pobiegli "Tropem Wilczym"

Fundacja Niepodległości zorganizowała w Lublinie Bieg "Tropem Wilczym" w celu upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych w dniu ich narodowego święta. Długość trasy wynosiła 1963 m, co symbolicznie nawiązuje do roku zamordowania ostatniego Żołnierza Wyklętego - sierżanta Józefa Franczaka ps. "Laluś". W tym biegu udział był ważniejszy od rywalizacji. Uczestnicy startowali z Placu Zamkowego (obok pomnika "Zaporczyków", następnie ulicami: Podwale, Królewska, Kowalska, Plac Zamkowy, chodnikiem wzdłuż alei Tysiąclecia, Zamkową, do mety przed budynkiem Zamku). Patriotyczną postawę w tym szczytnym przedsięwzięciu wykazała liczna grupa uczniów i nauczycieli "Dziewiątki", którzy biegli ubrani w okolicznościowe koszulki z wizerunkiem Patrona Szkoły, cichociemnego majora Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora". Uczestnicy biegu to: Bartek Chojnacki, Robert Chojnacki, Łukasz Tarkowski, Hubert Wójcik (wszyscy z kl. 1b), Nikola Cichosz, Wiktoria Drozd, Magdalena Golisz, Kamil Myszak, Edyta Ocytko, Małgorzata Smolińska, Gustaw Pastuszak, Oliwia Strojek (grupa z kl. 1d), Monika Paśnik, Katarzyna Rudzińska, Paweł Wisowski (kl. 1e), Karol Kruczek (1f), Jakub Chmielewski, Wiktoria Dymowska, Krzysztof Wierzbicki (kl. 2g), Weronika Widz (3b), Weronika Śliczniak (3e). Z uczniami pobiegli też nauczyciele wychowania fizycznego: p. Wojciech Marek, p. Piotr Rodak i p. Maciej Szyduk.


Major "Morwa"
z wizytą w szkole imienia "Zapory"


W naszej szkolnej Izbie Pamięci odbywają się spotkania, prelekcje i prezentacje filmów poświęcone Żołnierzom Wyklętym. 26 lutego 2015 r. uczniowie klas 3b i 3c wzięli udział w spotkaniu z mjr. Marianem Pawełczakiem ps. "Morwa", żołnierzem oddziału cc. mjra Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora". Pan Marian Pawełczak opowiedział młodzieży o swoim dowódcy, o akcjach partyzanckich, w których brał udział. "Morwa" zapamiętał majora "Zaporę" jako wymagającego, ale sprawiedliwego przełożonego, który troszczył się zarówno o swoich żołnierzy, jak i ich rodziny. Tę żywą lekcję historii zorganizowała p. Małgorzata Szwedo.

WsteczPlayDalej
WsteczPlayDalej

Bohaterowie Niezłomni


1 marca 1951 r. w więzieniu mokotowskim strzałem w tył głowy zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" - ppłk Łukasz Ciepliński ps. "Pług" i jego najbliżsi współpracownicy. Stali oni na czele ogólnopolskiej niepodległościowej konspiracji, która kontynuowała dzieło Armii Krajowej. Sześćdziesiąt lat później, w 2011 r., Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wyklęci przez komunistyczną władzę, walczyli o niepodległą i suwerenną Polskę. Bohaterowie Niezłomni chcieli wypełnić złożoną przysięgę. W naszej szkole formą uczczenia ich walki i ofiary, ale także bólu i cierpienia, jakich doznawali przez dziesięciolecia, były wystawy: "Wierni do końca" oraz "…zachowałam się jak trzeba…".


Sesja naukowa "Na nieludzkiej ziemi..."


W lutym 2015 roku minęła 75. rocznica pierwszej wielkiej deportacji obywateli polskich z ziem zaanektowanych przez Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich w głąb ZSRR. Jedyną winą Polaków było to, że 17 września 1939 r., w dniu sowieckiej agresji na Polskę, byli obywatelami Rzeczypospolitej Polskiej. W dniu 25 lutego w naszej szkole odbyła się sesja naukowa poświęcona tamtym tragicznym wydarzeniom. Wzięli w niej udział zaproszeni goście - pan prof. Mieczysław Ryba (KUL), pani Krystyna Mateuszuk, świadek wydarzeń oraz pani Dorota Adach, prezes Stowarzyszenia Środowisko Borowiczan - Sybiraków. Uczennice klasy 2a i 2c zaprezentowały referaty przedstawiające historię deportacji oraz pobyt Polaków na "nieludzkiej ziemi". Pan prof. M. Ryba przedstawił cele sowieckiej polityki wobec Polaków - eksterminacja polskich elit politycznych, intelektualnych i gospodarczych oraz czystki etniczne. Pani Krystyna Mateuszuk, która jako 8-letnie dziecko została wraz z rodziną wywieziona do Kazachstanu, opowiedziała o męczeńskiej drodze deportowanych, o ich morderczej pracy w kopalniach złota, niklu, węgla czy uranu oraz przy wyrębie lasu i spławianiu drewna. Pani D. Adach przedstawiła losy polskich żołnierzy, aresztowanych przez NKWD i więzionych na Zamku, którzy w 1944 r. zostali wywiezieni do obozu w Baranowiczach (ZSRR). Sesję przygotowała p. Monika Olędzka-Kozakiewicz.

WsteczPlayDalej
WsteczPlayDalej
Recytacja w języku francuskim? To proste!


Miło nam poinformować, iż nasza uczennica Paulina Skwarek z kl. 2d, już po raz drugi, zdobyła I miejsce w Konkursie Recytatorskim z języka francuskiego organizowanym dla uczniów gimnazjów przez Gimnazjum nr 10 w Lublinie. Celem konkursu było rozbudzenie zainteresowania uczniów literaturą francuskojęzyczną oraz kulturą Francji i krajów frankofońskich.
Do konkursu Paulinę przygotowała p. Anna Białek-Marek. Zwyciężczyni serdecznie gratulujemy sukcesu.
Matematycy pną się w górę

Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów (OMG) to ogólnopolskie zawody matematyczne dla uczniów gimnazjum. Odbywają się one trójstopniowo. Rywalizacja pierwszego stopnia składała się z dwóch niezależnych części: korespondencyjnej i testowej. W II etapie uczestnicy będą rozwiązywać zadania otwarte, a ocenie podlegać będzie przedstawiony tok rozumowania. W oparciu o wyniki zawodów trzeciego stopnia Komitet Główny OMG ustali listę laureatów i zakwalifikuje ich na tygodniowe Obozy Naukowe OMG oraz Czesko-Polsko-Słowackie Zawody Matematyczne Juniorów.
Miło nam poinformować, iż
Karol Górski (kl. 3a), Dominika Milanowska (kl. 3d) i Przemysław Pacek (kl. 3d) zakwalifikowali się do II etapu konkursu, który odbędzie się w marcu. Uczniowie pracują pod opieką nauczycieli matematyki, p. Iwony Cisowskiej i p. Urszuli Kowalskiej.WsteczPlayDalejLekcja wychowania obywatelskiego


Z okazji obchodów 95-lecia Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego uczniowie klasy 3a wraz z wychowawcą p. Małgorzatą Szwedo wzięli udział w konferencji pt. "W służbie Polsce i obywatelom". Spotkanie odbyło się 19 lutego 2015 r. Młodzież poszerzyła swoją wiedzę z zakresu wiedzy o społeczeństwie - poznała historię województwa lubelskiego, role i zadania wojewody oraz Służby Cywilnej. Wzięła też udział w panelu wiedzy o państwie i społeczeństwie pod hasłem "Burza w urzędzie" oraz obejrzała wystawę "Polska od nowa".

75. rocznica deportacji Polaków


W nocy z 9 na 10 lutego 1940 r. rozpoczęła się pierwsza wywózka obywateli polskich, mieszkających na ziemiach włączonych 17 września 1939 r. do Związku Sowieckiego. Deportacja objęła polskich osadników wojskowych, służbę leśną oraz cywilnych kolonistów. Zostali oni wysłani na Syberię. Kolejne fale deportacji miały miejsce w latach 1940-41, kiedy to na Syberię i do Kazachstanu wywieziono Polaków z rejonu państw nadbałtyckich, Wileńszczyzny, zachodniej Białorusi, a także tych, którzy po wybuchu wojny szukali na Kresach schronienia przed Niemcami. Władze sowieckie traktowały wywózki jako sposób na masową likwidację przeciwników politycznych, czystki etniczne, a także formę czerpania zysków z niewolniczej pracy więźniów. Z okazji 75. rocznicy pierwszej wywózki Polaków nauczyciele bibliotekarze przygotowali wystawę pod hasłem "Na nieludzkiej ziemi…". Znalazły się na niej informacje o deportacjach, fotografie oraz wspomnienia ocalałych z pogromu zesłańców.


WsteczPlayDalejZnakomici informatycy


Uczniowie naszej szkoły zakwalifikowali się do II etapu XI Regionalnego Konkursu Informatycznego "Dzień Bezpiecznego Komputera" pod honorowym patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty, Prezydenta Miasta Lublin oraz Polskiego Towarzystwa Informatycznego. Konkurs został zorganizowany przez Zespół Szkół Energetycznych w Lublinie we współpracy z LSCDN w ramach Światowego Dnia Bezpiecznego Internetu.
Jacek Nowakowicz (3d), Jakub Krotkiewicz (1c), Mikołaj Piechota (3e) wykazali się ogromną wiedzą z zakresu informatyki oraz bezpieczeństwa sieciowego i komputerowego. Uczniów do konkursu przygotowała pani Alicja Malon.

OLIMPUS - sesja jesienna


Od 14 lat firma Olimpus zajmuje się organizacją olimpiad przedmiotowych oraz olimpiad tematycznych na różnym poziomie zaawansowania. Olimpiady te są urozmaiceniem programu zajęć, a także sposobem na zewnętrzną ocenę poziomu wiedzy uczniów. W sesji jesiennej uczniowie naszej szkoły rozwiązywali testy z fizyki i matematyki. Miło nam poinformować, iż Karol Górski z kl. 3a uzyskał najwyższy w Polsce wynik z fizyki. W nagrodę otrzymał grawerowany dyplom laureata. Dyplomy laureata - miejsce 6-15 w kraju - otrzymali Jakub Wacławek i Przemysław Pacek (obydwaj z kl. 3d), Spośród uczniów klas drugich najwyższą lokatę uzyskał Tomasz Adamczyk z kl. 2f, a wśród uczniów klas pierwszych najlepszy okazał się Hubert Wiśniewski z kl. 1b (4 miejsce w Polsce). Dyplom laureata otrzymali także Konrad Dumin i Mateusz Pikula, obaj z kl. 1b.
Najlepszymi uczniami z matematyki okazali się Mikołaj Walicki z kl. 1a (6 miejsce w Polsce) oraz Przemysław Pacek z kl. 3d (8 miejsce w kraju). Dyplomy laureata otrzymali Karol Górski z kl. 3a i Dominika Milanowska z kl. 3d.
Warto podkreślić, że 18 innych gimnazjalistów z "Dziewiątki" uzyskało dyplomy uznania. Serdecznie gratulujemy uczniom oraz nauczycielom - p. Iwonie Cisowskiej, p. Bożenie Kani, p. Urszuli Kowalskiej i p. wicedyrektor Danucie Świderek.

WsteczPlayDalej


Renesans w sztuce

Wspaniałe polichromie, freski, rzeźby, budowle i ogrody, bogactwo strojów - to namacalne dziedzictwo Odrodzenia - okresu, który miał szczególny wpływ na wizerunek współczesnej Europy. Złoty wiek, także w Lublinie, pozostawił wiele bezcennych dzieł sztuki. Przekonali się o tym uczniowie, przygotowując swoje prace na Wojewódzki Konkurs Plastyczny "Renesans w sztuce". Konkurs zorganizował Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 we współpracy z Kuratorium Oświaty i Klasztorem oo. Dominikanów. W kategorii gimnazjum II miejsce zdobyła Lena Dudra z klasy 1a. Wśród 343 prac jury dostrzegło zilustrowane przez naszą uczennicę detale dekoracji na sklepieniu kościoła pw. św. Agnieszki. Lena pracowała pod opieką p. Ewy Kołodziejczyk.


Inspirowani sztuką prawosławia


"Ewangelia w kolorach - chwała na krzyżu w ujęciu prawosławnym" to temat tegorocznej trzeciej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego. Organizatorzy postawili sobie za cel upowszechnienie kultury i tradycji prawosławia, zainteresowanie młodzieży wartościami duchowymi, estetycznymi i artystycznymi. Komisja konkursowa po wnikliwej analizie wyłoniła zwycięzców. W kategorii szkół gimnazjalnych czołowe miejsca zajęły uczennice naszej szkoły: I miejsce - Weronika Suplewska z klasy 2e oraz II miejsce - Dominika Nikanowicz z klasy 2g. Dziewczynki wykonały prace w ciekawych technikach plastycznych (relief w masie solnej, przecierka farbą oraz rysunek kredkami z połyskiem na ciemnym kartonie) pod opieką p. Ewy Kołodziejczyk.

WsteczPlayDalej

"A Słowo ciałem się stało i mieszkało między nami..."

Franciszek Karpiński

WsteczPlayDalej

Boże Narodzenie to czas refleksji nad prawdą i sensem własnego życia.
18 grudnia w naszej szkole odbyły się jasełka. W uroczystą atmosferę świąt wprowadzili widzów młodzi aktorzy - uczniowie klasy 2b, którzy pod kierunkiem s. Agnieszki Kwaśniewskiej przygotowali inscenizację. Zaprosili społeczność szkolną oraz przybyłych gości w podróż, której celem było odnalezienie własnej drogi do Betlejem. Artyści uświadomili widzom, że wartości niezwykle ważnych w życiu, jakimi są miłość, przyjaźń, dobro, życzliwość, nie można kupić. Wskazali też sposób, jak należy przygotować się do świąt. Nie wystarczy bowiem posprzątać w domu, zakupić prezenty, przygotować wieczerzę wigilijną. Jasełka tradycyjnie ubogaciły kolędy w wykonaniu szkolnego chóru i zespołu muzycznego pod kierunkiem p. Irminy Pietraszko. Życzenia świąteczne wszystkim obecnym złożyli ksiądz dr Mirosław Kawczyński, wikariusz parafii Nawrócenia św. Pawła w Lublinie oraz pan Antoni Kamiński, dyrektor szkoły.

Wyróżnienie dla Szkolnego Klubu Wolontariusza


Już po raz czternasty odbył się ogólnopolski konkurs Barwy Wolontariatu organizowany przez Ogólnopolską Sieć Centrów Wolontariatu. Celem przedsięwzięcia jest pokazanie różnorodnych działań i postaw wolontariuszy, którzy są obecni prawie we wszystkich sferach życia społecznego. Biorą udział w terapiach dzieci niepełnosprawnych, pomagają w pracach biurowych, w organizacji imprez sportowych, wydarzeń okolicznościowych, konferencji, udzielają porad prawnych, odwiedzają pensjonariuszy hospicjów i szpitali.
7 grudnia 2014 r. podczas uroczystej Gali Wolontariatu
nasz Szkolny Klub Wolontariusza otrzymał wyróżnienie w kategorii inicjatywy młodzieżowe. Dyplom oraz piękną statuetkę wolontariuszom z "Dziewiątki" wręczyli: p. Jacek Wnuk - prezes Centrum Wolontariatu oraz p. Justyna Orłowska - wiceprezes zarządu CW. W tekście wyróżnienia czytamy: "Za zaprzeczenie tezie, że młodzi ludzie skupieni są na sobie. Za rozległość działań, w których centrum pozostaje zawsze potrzebujący człowiek. Za dyspozycyjność i energię. Za wkład w budowanie ogólnopolskiej ponadwiekowej, społeczności ochotników miłości bliźniego". Opiekunami Szkolnego Klubu Wolontariusza są p. Ewa Dąbrowska i p. Beata Jelinek. Serdecznie gratulujemy sukcesu!

WsteczPlayDalej
WsteczPlayDalej

Jak świadomie i lepiej zarządzać finansami?


"Bakcyl. Bankowcy dla Edukacji Finansowej Młodzieży" to projekt, który ma na celu podnoszenie poziomu wiedzy młodych Polaków o finansach. Jego pomysłodawcą i organizatorem jest Warszawski Instytut Bankowości, patronami - Związek Banków Polskich i Mazowiecki Kurator Oświaty. Scenariusze lekcji poświęconych edukacji ekonomicznej opracowało liczne grono ekspertów bankowych, dydaktyków i nauczycieli. Zajęcia "Twoje pieniądze", "Pożyczaj z głową", "Finanse na całe życie", "Mądre inwestowanie" prowadzili pracownicy banków. Nasza szkoła wzięła udział w tegorocznej edycji "Bakcyla". Gimnazjaliści poznali zasady zarządzania swoimi finansami i korzystania z usług bankowych. W podziękowaniu za współpracę przy realizacji projektu nasze gimnazjum otrzymało tytuł Szkoły Partnerskiej w Projekcie "Bakcyl". W naszej szkole koordynatorem programu była p. Małgorzata Szwedo.


"Wyślij życzenia na święta..."


Spośród ponad dwustu prac III edycji konkursu "Wyślij życzenia na święta Bożego Narodzenia" jury wyłoniło najciekawsze - w dwóch kategoriach: plastycznej i literackiej. Istotnym celem konkursu było świadome odwołanie do tradycji i symboliki chrześcijańskiej. Dominika Nikanowicz z kl. 2g wykonała kartkę świąteczną w oszczędnej stylistyce z ilustracją otwartego Pisma Świętego i opłatka na talerzu. Dominika zdobyła II miejsce wsród gimnazjalistów. Na wystawie, która prezentowała najlepsze kartki bożonarodzeniowe, znalazły się też prace Aleksandry Gorajek i Anny Gozdalskiej z klasy 1c.

WsteczPlayDalej
WsteczPlayDalej

Tydzień Edukacji Globalnej 2014


Pod hasłem "Czy wiesz, co zjesz jutro? Nie wszyscy na świecie są pewni codziennego posiłku. TEG 2014 - Bezpieczeństwo żywnościowe" odbyła się 16. już edycja Tygodnia Edukacji Globalnej. Przedsięwzięcie patronatem objęło Centrum Północ-Południe przy Radzie Europy. W Polsce tegoroczny Tydzień Edukacji Globalnej obchodziliśmy w dniach 15 – 23 listopada 2014 roku. Młodzież naszej szkoły uczestniczy w wielu projektach i warsztatach na temat bezpieczeństwa żywnościowego na świecie. Koordynatorkami działań są nauczycielki geografii, p. Barbara Greguła i p. Iwona Kryczka.
Globalna Lubelszczyzna


Nauczyciele naszego gimnazjum zorganizowali I Lubelską Konferencję na rzecz Edukacji Globalnej pod hasłem „Globalna Lubelszczyzna”. Przedsięwzięcie, które paronatem honorowym objął Prezydent Miasta Lublin pan Krzysztof Żuk, odbyło się 14 listopada. W konferencji uczestniczyli nauczyciele miasta Lublin i regionu lubelskiego oraz przedstawiciele lubelskich firm, których działalność jest związana z bezpieczeństwem energetycznym, zaopatrzeniem w wodę oraz gospodarowaniem odpadami. Uczestnicy konferencji wysłuchali wielu wykładów oraz wzięli udział w warsztatach - "Czy Ziemia nas wyżywi? Food security", "Jak działa kultura?", "Jak być świadomym konsumentem?".WsteczPlayDalej
WsteczPlayDalej

Finał IV Festiwalu Słowa i Obrazu

27 listopada 2014 r. w BIBLIO Multimedialnej Bibliotece w Lublinie odbyła się uroczystość rozstrzygnięcia powiatowych konkursów (pięknego czytania oraz plastycznego) i podsumowania IV Festiwalu Słowa i Obrazu. Przedsięwzięcie patronatem honorowym objęli: Lubelski Kurator Oświaty, Starosta Lubelski oraz Prezydent Miasta Lublin, zaś patronatem medialnym: Radio Lublin, Radio eR, Kurier Lubelski oraz portal naszemiasto.pl
Na uroczystosć licznie przybyli uczestnicy konkursów wraz z rodzicami i opiekunami, przedstawiciele instytucji, które zostały partnerami festiwalu oraz instytucji, które objęły przedsięwzięcie patronatem honorowym. Uczniowie Szkoły Muzycznej I i II st. im. T. Szeligowskiego w Lublinie zaprezentowali koncert "Muzyka i ogród". P. Iwona Siedlaczek, opiekun młodych artystów, która poprowadziła koncert, opowiedziała publiczności o muzyce ogrodów i muzyce w ogrodach, ilustrując opowieść pięknymi obrazami.
Jury konkursowe wręczyło laureatom oraz osobom wyróżnionym nagrody i dyplomy, a opiekunom uczniów - podziękowania. Wszyscy mogli podziwiać prace Mistrzów Obrazu wyeksponowane na pokonkursowej wystawie. Uroczystość zakończył koncert Mistrzów Słowa, którzy zaprezentowali nagrodzone interpretacje utworów F. H. Burnett i T. Jansson.W rocznicę deportacji do Borowicz


70. lat temu, w listopadzie 1944 r., z bocznicy kolejowej przy ul. Nowy Świat w Lublinie wywożono żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego do Borowicz (obecnie na terenie Rosji). W Borowiczach utworzono kompleks łagrów NKWD, w którym w czasie II wojny światowej i po niej więziono żołnierzy Armii Krajowej. Do dzisiaj nie ustalone są losy wielu Polaków wywiezionych przez aparat NKWD do sowieckich łagrów.
W niedzielę 9 listopada na Skwerze Borowiczan odbyły się uroczystości upamiętniające deportację żołnierzy. Obecni byli świadkowie i uczestnicy tamtych wydarzeń. Po apelu poległych złożono wieńce i zapalono znicze.
W uroczystościach wzięła udział delegacja uczniów i nauczycieli naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym.


WsteczPlayDalej

Nasza praca przynosi sukcesy szkole i miastu

Lublin po raz czwarty otrzymał certyfikat "Samorządowego Lidera Edukacji". Został wyróżniony za największe postępy w dziedzinie wdrażania nowoczesnych rozwiązań edukacyjnych. Sukcesy te są powodem do dumy i satysfakcji dla lubelskiego środowiska oświatowego. Nasze gimnazjum ma także swój wkład w uzyskaniu tego tytułu. Na ręce pana dyrektora Antoniego Kamińskiego wpłynęło podziękowanie dla całej społeczności szkolnej "za podejmowany nieustannie trud, zarówno związany z wypełnianiem codziennych obowiązków, jak i z innowacyjnym szukaniem nowych dróg i rozwiązań".


WsteczPlayDalej

"Być wolnym, być u siebie"

96. rocznicę uzyskania przez Polskę niepodległości społeczność naszej szkoły obchodziła bardzo uroczyście. Gośćmi "Dziewiątki" byli kombatanci, którzy wyrażali radość z życia w wolnej Polsce i apelowali do młodzieży o obronę wolności. Uczniowie pod opieką nauczycielki historii p. Moniki Olędzkiej-Kozakiewicz przygotowali montaż słowno-muzyczny poświęcony drodze Polski do niepodległości. Młodzi aktorzy wystąpili w strojach z epoki, wcielili się w postacie przywódców II Rzeczypospolitej - Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego i Jana Paderewskiego. Chór szkolny ubogacił program pieśniami patriotycznymi z 1918 r. W akademii wzięli także udział goście z Ukrainy - młodzież gimnazjalna z Użgorodu. Jedna z uczennic wykonała piękną ukraińską pieśń o wolności.


Jesienny spacer po Warszawie

Warszawa posiada wiele atrakcji turystycznych, umożliwiających poznanie zarówno historii miasta, jak i Polski w nietypowy sposób. Na przełomie października i listopada uczniowie kilku klas pierwszych uczestniczyli w wycieczkach, w czasie których odkrywali ciekawe miejsca naszej stolicy. W Muzeum Narodowym wzięli udział w lekcjach muzealnych na temat staropolskich obyczajów i średniowiecznego portalu. Gimnazjaliści poznawali też historię Polski na podstawie muzealnych eksponatów. Wraz z przewodnikiem spacerowali po warszawskiej Starówce, oglądali zabytki mieszczące się przy ulicach Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście. Niezwykłą atrakcję stanowiła dla gimnazjalistów wizyta w siedzibie Telewizji Polskiej i Teatrze Och!, gdzie spotkali wielu aktorów, znanych im dotąd tylko z ekranu.


WsteczPlayDalej


Uroczystość rozstrzygnięcia konkursu "W hołdzie bohaterom"22 października w Sali Błękitnej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego odbyła się uroczystość rozstrzygnięcia II Wojewódzkiego Konkursu Historycznego "W hołdzie bohaterom". II edycja konkursu poświęcona była uczestnikom powstania warszawskiego, także tym, którzy związani byli z Lubelszczyzną. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, oświatowych, wielu instytucji i organizacji, a także Przyjaciele szkoły - "Zaporczycy". Uczestników konkursu, nauczycieli oraz zaproszonych gości powitał w urzędzie Wojewoda Lubelski Pan Wojciech Wilk. Złożył gratulacje laureatom konkursu oraz ich opiekunom. Podziękował organizatorom przedsięwzięcia - naszej szkole oraz Fundacji Niepodległości - za promowanie pamięci i wiedzy o historii naszego narodu. Podczas finału II Wojewódzkiego Konkursu Historycznego można było obejrzeć część artystyczną poświęconą poetom-powstańcom, rekonstrukcję historyczną z czasów powstania, zaprezentowaną przez Grupę Historyczną "Zgrupowanie Radosław" z Warszawy, a także nagrodzone prace plastyczne.
Dziękujemy młodym ludziom, którzy tak licznie wzięli udział w konkursie i zechcieli podzielić się z innymi swoją wiedzą, refleksjami na temat minionych wydarzeń oraz emocjami, jakie one wywołują. Gratulujemy sukcesu.


Relacje z uroczystości zamieścili: Lubelski Urząd Wojewódzki, Kurier Lubelski, Gość Niedzielny (cz. 1), Gość Niedzielny (cz. 2)

WsteczPlayDalej
WsteczPlayDalej

Święto Edukacji Narodowej


"Po owocach ich poznacie" (Mt 7,15-20) - pod tym hasłem w naszej szkole uroczyście obchodzono Święto Edukacji Narodowej. Tego szczególnego dnia niezwykły klimat w naszym gimnazjum tworzą kwiaty, galowe stroje, dekoracje. Z okazji Święta Edukacji Narodowej 13 października odbyły się uroczyste akademie, w którzych uczestniczyli gimnazjaliści, ich opiekunowie, a także pracownicy szkoły. Pan Antoni Kamiński, dyrektor szkoły, życzył wszystkim wzajemnej życzliwości, satysfakcji z pracy i wielu osiągnięć. Pani Bogna Bender-Motyka, przewodnicząca Rady Rodziców, złożyła podziękowania "... wszystkim Państwu, którzy w murach tego gimnazjum w codziennym trudzie pomagają naszym dzieciom we wzrastaniu ku dobru, pięknu i mądrości". Młodzież pod kierunkiem p. Krzysztofa Gawdy zaprezentowała część artystyczną (audycję radiową), a chór szkolny pod opieką p. Irminy Pietraszko wykonał kilka piosenek, w tym specjalnie na tę okazję przygotowany utwór (ze zmienionym tekstem na melodię "Bałkanicy"). Miłą niespodzianką była też wystawa pod hasłem "Nauczyciele, jakich nie znacie".

WsteczPlayDalej
WsteczPlayDalej


Skąpani w słońcu

Spacer po Ogrodzie Botanicznym to jedna z wielu atrakcji zaplanowanych w ramach Festiwalu Słowa i Obrazu. W październikowy słoneczny dzień grupa gimnazjalistów odkrywała tajemnice złotej jesieni. Przewodnik oprowadzał młodzież po zakamarkach lubelskiego ogrodu opowiadając zajmujące historie o roślinach. Uczniowie zwiedzili (między innymi) Ogród Azjatycki prezentujący charakterystyczne elementy stosowane w sztuce ogrodów Dalekiego Wschodu: kamienie, okazałe rozchodniki, zimozielone bukszpany, różaneczniki. Zafascynowani uczniowie robili zdjęcia, skąpanej w słońcu, przyrodzie.Śladami Vetterów, lubelskich przemysłowców


Młodzież z klasy geograficzno-turystycznej (wraz z p. Ewą Medyńską) wybrała się na wycieczkę śladami znanych przemysłowców i filantropów lubelskich. Wędrówkę rozpoczęli od wizyty na cmentarzu ewangelickim przy ul. Lipowej, gdzie znajduje się grób rodziny Vetterów. Epitafium na nagrobku Karola Rudolfa Vettera, twórcy rodu i fortuny, brzmi: "Zmarły może służyć za godny do naśladowania wzór pracy i wytrwałości, przymiotów nader rzadkich u nas. Doszedłszy do znacznego majątku, pozostawił go krajowi i krajowcom dostarczył pracy." Uczniowie dowiedzieli się, że rodzina Vetterów założyła w Lublinie browar i Szkołę Handlową oraz była fundatorem szpitala dla dzieci przy ul Staszica. Podczas spaceru gimnazjaliści podziwiali też neogotyckie budynki browaru oraz dawnej Szkoły Handlowej (obecnie Zespół Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów) przy ul. Bernardyńskiej.

WsteczPlayDalej
WsteczPlayDalej

Aktywna przerwa

Nauczycielki wychowania fizycznego, pp. Małgorzata Grabska i Ewa Medyńska postanowiły zaproponować młodzieży miły i aktywny sposób spędzania wolnego czasu, np. podczas długiej przerwy. Od poniedziałku 6 października 2014 r. na korytarzu pierwszego piętra, podczas dwudziestominutowej przerwy, odbywać się będą zajęcia taneczne. W pierwszym tygodniu będzie "królować" zumba, a w kolejnych tygodniach gimnazjaliści poznają uroki rumby, czaczy itd. We wspólnej zabawie mogą wziąć udział zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. Serdecznie zapraszamy do aktywnego wypoczynku.Rajd pieszy szlakiem walk ugrupowania "Zapory
"


W tym roku obchodziliśmy 75. rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. Uczniowie klas 2 i 3 naszego gimnazjum wzięli udział w trzydniowym rajdzie pieszym, którego celem było upamiętnienie tego wydarzenia. W dniach 1-3 października 2014 r. wędrowali po tych terenach na Podkarpaciu, gdzie - w sierpniu i wrześniu 1946 r. - walczyli żołnierze pod dowództwem cc. mjra Hieronima Dekutowskiego "Zapory". Dotarli do wielu miejsc związanych z II wojną światową (bunkry, mogiły żołnierzy Armii Krajowej, Park Historyczny Blizna). Gimnazjaliści brali też udział w różnorodnych konkursach: wiedzy o Hieronimie Dekutowskim i walkach zgrupowania majora "Zapory", marszu na orientację, grze planszowej, kalamburach. Uczestniczyli w wieczornych ogniskach, przy których śpiewali patriotyczne i żołnierskie pieśni. Organizatorem rajdu był Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Od dyrektora IPN pan dyrektor Antoni Kamiński otrzymał podziękowanie dla nauczycieli i uczniów biorących udział w rajdzie "za wzorową postawę jaką wykazali podczas rajdu".


WsteczPlayDalej
WsteczPlayDalej


Wyjątkowy spacer po Lublinie


W naszej szkole realizowany jest program edukacji regionalnej "Bliżej coraz bliżej… Lublina i jego okolic". 1 października uczniowie klasy 3f pod opieką p. Ewy Medyńskiej wybrali się na spacer po Lublinie szlakiem lubelskich koziołków. Podczas spaceru młodzież poszukiwała wizerunków koziołka i poznawała zabytki miasta (kamienice na Starym Mieście, Brama Krakowska, Plac po Farze, Brama Grodzka, Zamek Lubelski, budynek Poczty Głównej, Ratusz Miejski). Wędrówka szlakiem lubelskich koziołków umożliwiła gimnazjalistom pogłębienie wiedzy o historii miasta. Po wycieczce uczniowie samodzielnie przygotowali opisy legend lubelskich.
WsteczPlayDalej


W kolorach Francji


Europa jest kontynentem, który charakteryzuje się niezwykłym bogactwem językowym. Posiada 23 języki urzędowe, a na jej terytorium istnieje ponad 60 lokalnych wspólnot, które posługują się językami regionalnymi lub językami mniejszości. Są też używane języki, którymi mówią obywatele Unii Europejskiej pochodzący z innych kontynentów. W celu uświadomienia znaczenia wielojęzyczności w Europie oraz pielęgnowania różnorodności kulturowej i językowej od kilkunastu lat na naszym kontynencie jest obchodzony Europejski Dzień Języków. Z tej okazji w Lublinie w dniach 26-28 września odbyła się kolejna edycja EDJ, zatytułowana "Dzień dobry tu Lublin. Europejski Dzień Języków", w której uczniowie naszej szkoły wzięli czynny udział. Klasa 2a wraz z nauczycielką języka francuskiego p. Anną Białek-Marek świętowała ten dzień w kolorach Francji. Gimnazjaliści bawili się doskonale. Za rok z pewnością będą uczestniczyć w kolejnej edycji EDJ.Zlot integracyjny 2014


Zgodnie z tradycją naszego gimnazjum wszyscy uczniowie jeden dzień września spędzili wspólnie poza murami szkoły. Dzięki pięknej pogodzie zlot integracyjny był udany i dostarczył wielu miłych wrażeń. Pierwszoklasiści integrowali się nad Zalewem Zemborzyckim. Wspólne gry i zabawy (zjazdy na linie, pływanie gondolą, jazda quadem i pieczenie kiełbaski) pozwoliły im nawiązać nowe znajomości i poczuć więź z rówieśnikami. Uczniowie klas drugich bawili się w Prawiednikach. Szkolili swoje umiejętności akrobatyczne, strzeleckie, alpinistyczne. Dużym zainteresowaniem cieszyły się rozgrywane międzyklasowe zawody, w których zwyciężyła klasa 2e. Natomiast trzecioklasiści odwiedzili Zespół Szkół w Pszczelej Woli, gdzie czekały na nich niespodzianki: nauka karwingu, pokaz produkcji miodu, wspólne pieczenie miodowych pierniczków, jazda konna, rogrywki sportowe oraz pieczenie kiełbasek. 24 września należał do szczególnie udanych dni, ponieważ miał posmak minionych wakacji.

WsteczPlayDalej
WsteczPlayDalej

Święto Patrona Szkoły

Jak co roku, w rocznicę zrzutu cichociemnego majora Hieronima Dekutowskiego do Polski, nasze gimnazjum obchodziło Święto Patrona Szkoły. Tegoroczne obchody (18 września) miały szczególnie podniosły charakter. Przybyli na nie przedstawiciele środowiska Zaporczyków, Stowarzyszenia Żołnierzy AK oraz WiN cc. majora Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora", Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość", Światowego Związku Żołnierzy AK, Stowarzyszenia Społeczno-Kombatanckiego "Wolność i Niezawisłość", władz oświatowych, Fundacji Niepodległości oraz Rady Rodziców. Zaproszeni goście wzięli udział w uroczystości, podczas której delegacje klas pierwszych złożyły uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły. Następnie młodzi artyści przedstawili montaż słowno-muzyczny pod hasłem "... znów wędrujemy ciepłym krajem, malachitową łąką morza...". Gimnazjaliści opowiedzieli w nim o walce i ofierze życia bohaterów konspiracji antyniemieckiej, którzy po 1945 r. nie złożyli broni i walczyli o wolną Polskę z kolejnym okupantem. Społeczność naszego gimnazjum kultywuje pamięć o Żołnierzach Niezłomnych, którym została poświęcona szkolna Izba Pamięci. Eksponaty i dokumenty, które znalazły się w zbiorach Izby, przekazała naszej szkole Pani Elżbieta Pasierbiak, żona majora Jerzego Pasierbiaka, podkomendnego "Zapory".
Wizyta w Centrum Sportowo-Rekreacyjnym UP


W środę (17 września) uczniowie klasy 3f (geograficzno-turystycznej) pod opieką p. Ewy Medyńskiej, nauczyciela wychowania fizycznego, wzięli udział w atrakcyjnych zajęciach prowadzonych przez pracowników Centrum Sportowo-Rekreacyjnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Gimnazjaliści zwiedzili cały obiekt, po którym oprowadził ich p. R. Kozłowski, kierownik centrum. Zapoznali się z ciekawą i różnorodną ofertą centrum. Nie omieszkali skorzystać z siłowni, sali aerobowej oraz ścianki wspinaczkowej - największej w województwie lubelskim! Wspinanie po ściance wywarło na nich olbrzymie wrażenie.WsteczPlayDalej
WsteczPlayDalej

W rocznicę walk oddziałów "Zapory"
na Lubelszczyźnie


W tym roku mija 70. rocznica walk oddziałów partyzanckich mjra Hieronima Dekutowskiego „Zapory” z okupantem niemieckim i sowieckim w lesie krężnickim i Kożuchówce. Z tej okazji Zarząd Główny Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość zorganizował uroczyste obchody, które miały miejsce 14 września 2014 r. w lesie krężnickim, Chodlu i Kożuchówce. W lesie, w poblizu Krężnicy Okrągłej, nastapiło poświęcenie tablicy pamiątkowej (upamiętniającej walkę oddziałów partyzanckich z wojskami KBW) oraz złożenie wieńców i zniczy pod pomnikami uwieczniającymi pamięć o walce oddziałów partyzanckich z okupantem niemieckim i sowieckim. W obchodach wzięła udział delegacja naszej szkoły, która m. in. uczestniczyła w interesującej rekonstrukcji historycznej - likwidacji posterunku (niemieckiego stanowiska ogniowego) przez oddział partyzancki "Zapory".


Program uroczystości
Stypendyści u Marszałka Województwa


10 września dwoje uczniów naszej szkoły,
Julia Korzecka z klasy 2a i Przemysław Pacek z klasy 3d, pod opieką pana wicedyrektora Janusza Maja, wzięło udział w spotkaniu z Marszałkiem Województwa Lubelskiego. W roku szkolnym 2013/2014 gimnazjaliści byli uczestnikami "Lubelskiego programu pomocy stypendialnej dla uczniów szczególnie uzdolnionych". Stypendia przyznawana są tym uczniom szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu województwa lubelskiego, którzy mają wysokie osiągnięcia w zakresie nauk matematyczno-przyrodniczych i technicznych. Gratulujemy!WsteczPlayDalej
Szukaj

Powrót do treści | Wróć do menu głównego